Podział majątków w trakcie rozwodu – czy da się go przeprowadzić? Najważniejsze kwestie dotyczące tego tematu
Zakończenie pożycia małżeńskiego w wielu przypadkach bywa koniecznością. W trakcie przeprowadzania rozwodu małżonkowie zastanawiają się, czy możliwy jest podział majątku wspólnego, w czasie trwania rozprawy rozwodowej. W praktyce sądy rzadko rozpatrują tego typu wnioski. Wiele stron rezygnuje z tego przywileju na etapie postępowania rozwodowego. W większości spraw małżonkowie, którzy przeprowadzają podział majątku wspólnego, dokonują tego po uzyskaniu prawomocnego orzeczenia rozwodowego. Wtedy też toczy się osobna sprawa, w odrębnym postępowaniu. Podział majątku po orzeczeniu rozwodu może nastąpić, nawet po kilku latach od sądowego orzeczenia. Należy pamiętać, e istnieją przepisy, które dopuszczają podział majątku w trakcie rozwodu. Nie korzystanie z tego przywileju wynika przede wszystkim z braku znajomości przepisów prawnych. Małżonkowie uczestniczący w sprawach rozwodowych, muszą spełnić pewne wymogi prawne, aby sąd rozwodowy rozpatrzył wniosek o podział majątku, jeszcze w trakcie trwania rozwodu.
Jak złożyć wniosek o podział majątku w czasie trwania spraw rozwodowych?
Podstawą do tego, aby ubiegać się o podział majątku w czasie trwania rozwodu, jest złożenie odpowiedniego wniosku. Sąd zajmuje się kwestiami związanymi nie tylko z rozpadem małżeństwa, ale również z zabezpieczeniem małoletnich dzieci stron postępowania. Podział majątku w trakcie rozwodu stanowi wyjątek od reguły. Należy mieć świadomość, że sąd z własnej inicjatywy nigdy nie podejmuje żadnych działań, zmierzających w tym kierunku, ponieważ wymagają one zaangażowania chociażby jednego z małżonków. Sąd może zadecydować o podziale majątku wspólnego w trakcie rozwodu na wniosek jednej ze stron. Warto, aby małżonkowie doszli do porozumienia i wspólnie wystąpili z tego typu wnioskiem, co z pewnością skróci czas oczekiwania na postanowienie sądu. Osoby, którym zależy na dopełnieniu tych formalności, mogą skorzystać z pomocy naszej Kancelarii Prawnej Marcin Wojciechowski. Proponowane przez nas wsparcie obejmuje przygotowanie wniosku, jak również prowadzenie negocjacji pomiędzy małżonkami, aby uzyskać zgodną propozycję podziału. Wniosek o podział majątku wspólnego wiąże się z koniecznością uiszczenia opłaty w wysokości 1000 zł. Jeśli dokument ten jest podpisany przez obie strony, zgodne co do wszystkich kwestii, wówczas opłata za jego złożenie jest automatycznie pomniejszona o 700 zł.
Czy wnioskowanie o podział majątku w trakcie rozwodu może przedłużyć czas trwania rozprawy rozwodowej?
Brak wniosku o podział majątku wspólnego w trakcie rozwodu może wynikać z obawy o to, że sąd zacznie przedłużać rozprawy rozwodowe w nieskończoność bądź też stanowczo odmówi rozstrzygnięcia tej kwestii. Warto w tym miejscu pamiętać o tym, że podział majątku wspólnego w czasie trwania rozwodu nie może wpływać na długość toczącej się sprawy rozwodowej. Z drugiej jednak strony, sąd ma pełne prawo odmówić wydania rozstrzygnięcia w tym przedmiocie, a decyzja tej instytucji jest niezaskarżalna. Jeżeli sąd uzna, że podział majątku negatywnie wpłynie na przebieg postępowania rozwodowego, może pozostawić wniosek o podział majątku wspólnego, bez rozpoznania, mając do tego pełne prawo. Sąd może również odmówić podziału majątku wspólnego w toku procesu rozwodowego, kiedy występuje ewidentny konflikt, a strony nie potrafią dojść do porozumienia, co konkretnie wchodzi w skład wyżej wymienionego majątku i jakie mają być warunki jego podziału.
Podział majątku w trakcie rozwodu to kwestia, która należy wziąć pod uwagę, jeśli planuje się definitywne zakończenie swojego związku małżeńskiego. Wsparcie naszej Kancelarii Prawnej polega na przygotowaniu wniosku i próbach negocjowania podziału pomiędzy rozwodzącymi się małżonkami.