Każdy uczestnik ruchu drogowego może być sprawcą szkody, którą musi naprawić. Istnieją jednak przesłanki wyłączające odpowiedzialność takiej osoby. Dla poszkodowanego z tytułu wypadku komunikacyjnego bądź jego najbliższej rodziny oznacza to konieczność samodzielnego dochodzenia swoich roszczeń od wybranego Towarzystwa Ubezpieczeniowego, z którym sprawca wypadku komunikacyjnego zawarł polisę OC. Kluczową kwestią jest prawidłowe określenie wysokości odszkodowania, jak również prawa do jego wypłaty. Tego typu działania nie nastręczają żadnych trudności. Jednakże zdarza się, że usunięcie szkody w pojeździe mechanicznym staje się przysłowiową kością niezgody, pomiędzy poszkodowanym a Towarzystwem Ubezpieczeń i Reasekuracji, które proponuje zadośćuczynienie w formie odszkodowania za wypadek komunikacyjny. Niektóre firmy ubezpieczeniowe proponują atrakcyjne warunki w postaci m.in. samochodu zastępczego na czas wykonania naprawy auta, uszkodzonego w wyniku wypadku komunikacyjnym. Ponadto, poszkodowanym w kolizjach drogowych i wypadkach komunikacyjnych, należy się także prawo do dochodzenia swoich roszczeń z udziałem renomowanej kancelarii prawnej, do której zalicza się również nasza placówka.
Prawo do uzyskania odszkodowania za wypadek komunikacyjny – najważniejsze informacje związane z odpowiedzialnością odszkodowawczą
W prawie ubezpieczeniowym, dotyczącym wypadków komunikacyjnych, istnieje taki termin, jak odpowiedzialność odszkodowawcza. Stanowi ona obowiązek ustosunkowania się do sytuacji, jaką jest wypadek komunikacyjny. Oznacza to przymus naprawienia powstałej szkody. Kwestia odpowiedzialności odszkodowawczej budzi wiele kontrowersji i wątpliwości, ponieważ osoby poszkodowane często mają ogromne problemy z uzyskaniem odszkodowania z tytułu wypadku komunikacyjnego. Ta kuriozalna sytuacja ma miejsce, gdy poszkodowany na własną rękę musi udowodnić, że w żaden sposób nie przyczynił się do wypadku komunikacyjnego. Zdarza się, że Towarzystwo Ubezpieczeniowe, które zobowiązane jest do wypłaty odszkodowania za wypadek komunikacyjny wykorzystuje opisaną powyżej sytuację do uniknięcia jakiejkolwiek odpowiedzialności finansowej z tytułu usunięcia skutków zdarzenia. Jest to praktykowane, zarówno w dużych, jak i nieco mniejszych Towarzystwach Ubezpieczeń i Reasekuracji z przeważającym kapitałem polskim bądź zagranicznym
Prawa poszkodowanego w wypadku komunikacyjnym a odpowiedzialność odszkodowawcza
Osoba, która jest sprawcą wypadku komunikacyjnego, automatycznie powinna ponosić odpowiedzialność za tę sytuację. Jednakże Towarzystwa Ubezpieczeniowe i ZUS, obawiając się nadużyć związanych z wyłudzaniem odszkodowań za wypadki komunikacyjne, wydłużają w czasie proces badania danej sprawy. W związku z powyższym, przyznanie świadczenia odszkodowawczego czy zadośćuczynienia za uszczerbek na zdrowiu, może być działaniem długofalowym. Poszkodowane osoby muszą dokumentować wszystkie wydatki związane z ich leczeniem i rekonwalescencją. Ponadto, wnioskując o wysokość odszkodowania z tytułu wypadku komunikacyjnego, należy pamiętać o tym, aby nie przekroczyć kosztów, jakie faktycznie poniósł poszkodowany. Chodzi tutaj przede wszystkim o stworzenie sobie warunków, do jak najszybszego powrotu do zdrowia. Jeśli nastąpił trwały uszczerbek na zdrowiu, osoba poszkodowana, może wnioskować o rentę wynikającą ze zwiększonych potrzeb. Ponadto, istnieje także szansa zasądzenia zadośćuczynienia pieniężnego za doznane urazy w trakcie wypadku komunikacyjnego, które skutkują inwalidztwem lub też niezdolnością do podjęcia pracy zarobkowej. Osoby wnioskujące o zadośćuczynienie z tytułu wypadku komunikacyjnego, mogą zwrócić się o pomoc do naszej Kancelarii. Radca prawny Marcin Wojciechowski służy głosem doradczym w zakresie dochodzenia roszczeń od Towarzystw Ubezpieczeniowych z tytułu wypadków komunikacyjnych.
Plagą polskich ulic są wypadki komunikacyjne. Ulega im coraz więcej osób. To poszkodowani, którzy mogą dochodzić swoich praw na drodze sądowej z wykorzystaniem wsparcia Radcy Prawnego Marcina Wojciechowskiego.